Noclegi Hajnówka

Ciekawostki turystyczne Hajnówki

Północno-wschodnie tereny naszego kraju są w dużej mierze nie odkryte jeszcze przez turystów. Warto jednak zapoznać się co ciekawego znajduje się w województwie podlaskim. A można to zrobić jedynie udając się w tamte rejony i zwiedzając miasta i miasteczka, które bez wątpienia mają nam dużo do zaoferowania. Jednym z typowo turystycznych miejscowości województwa podlaskiego jest miasteczko powiatowe - Hajnówka. Miejscowość ta poszczycić się może kilkoma wyjątkowymi atrakcjami. Pierwszą z nich jest słynna kolej wąskotorowa. Ponieważ Hajnówka znajduje się na zachodnim krańcu Puszczy Białostockiej, należącej do równiny Bielskiej, jest ona także terenem niezwykle atrakcyjnym ze względów przyrodniczych. Miasto, znajdujące się niedaleko Białowieży, nazywane jest potocznie "bramą do Puszczy Białowieskiej". Inną ciekawostką Hajnówki jest występowanie tutaj największego w Polsce zbiorowiska ludności białoruskiej. Stanowią oni 26,41 % ludności mieszkającej w Hajnówce. W związku z tym w mieście znajduje się również Muzeum Kultury Białoruskiej, a cała gmina od 2007 posiada dwa oficjalne języki urzędowe, z językiem białoruskim jako pomocniczym.

Pod względem turystycznym Hajnówka stanowi niezwykle ciekawe miejsce szczególnie dla miłośników różnorodnych stylów architektonicznych. Można tutaj obejrzeć wiele budowli przede wszystkim z XIX oraz XX wieku. Do najciekawszych budowli zabytkowych zaliczane są: cerkiew wykonana z drewna z 1848 roku, znajdująca się na uroczysku Krynoczka, domek dróżnika, pochodzący z końca XIX wieku, budynek Suchej Destylacji Drewna oraz budynek biurowy Zakładów Drzewnych, łaźnia zakładowa, wybudowana w 1937 roku w stylu modernistycznym, drewniane domy oraz zabudowy ulic na osiedlu robotniczym "Czworaki", kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, świątynia prawosławna Sobór Św. Trójcy, a także kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych, znajdująca się na cmentarzu prawosławnym.

Hajnówka jest także znakomitym miejscem wypadowym na piesze lub rowerowe wędrówki po ciekawych przyrodniczo sąsiednich terenach. W okolicy znajduje się rezerwat przyrody Górniańskie Łąki oraz skansen kolei wąskotorowej na Topile. Z Hajnówki ruszają także liczne szlaki turystyczne wiodące do Puszczy Białowieskiej. Warto zobaczyć również wieżę widokową w rezerwacie Górniańskie Łąki, przejechać się koleją wąskotorową, kursującą na dwóch trasach, a także podziwiać okoliczną naturę, ze specjalnie przygotowanych miejsc widokowych.

ZOBACZ OBIEKT Zajazd Bartnik

Zajazd Bartnik

120 - 120 PLN

Wypocznij zdrowo u progu Puszczy Białowieskiej.

podlaskie / hajnowski / Hajnówka

ZOBACZ OBIEKT Dom Wiejski Olszyna

Dom Wiejski Olszyna

30 - 70 PLN

Zapraszamy do domu wiejskiego OLSZYNA na skraju Puszczy Białowieskiej - najbardziej znanej przyrodniczej atrakcji Europy umieszczonej na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

podlaskie / hajnowski / Hajnówka

ZOBACZ OBIEKT Pod Jesionem

Pod Jesionem

25 - 50 PLN

Białowieża, Hajnówka, Agroturystyka. Kwatera zaprasza.

podlaskie / hajnowski / Hajnówka