Ustka to niewielka miejscowość nadmorska, położona na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Miejsce to kojarzy się z pięknymi krajobrazami, ciszą oraz aktywnym wypoczynkiem. Ustka to przede wszystkim piękne plaże, przyciągające wczasowiczów z różnych zakątków kraju. Miasto ma wiele do zaoferowania, szczególnie piękne miejsce, warte zwiedzenia! Baza noclegowa i gastronomiczna jest tu doskonale rozwinięta, co przyczynia się do atrakcyjności tego miejsca. Amatorzy spacerów z pewnością znajdą coś dla siebie, gdyż Ustka to doskonałe miejsce do relaksu i odpoczynku. Warto zobaczyć starą Ustkę, przez którą przepływa rzeka Słupia. Obecnie małe uliczki biegną jak za dawnych czasów w takim samym kształcie, a najstarsze budynki zachowały się z początku XIX wieku.
Piękne klify to kolejna atrakcja turystyczna Ustki. To tutaj mamy możliwość zobaczenia pnie drzew, które rosły jeszcze w czasach starożytnych. Klify to po prostu wysoki i bardzo stromy brzeg, nieustannie podmywany przez sztormy. Wiadomo jest, iż co kilkaset lat morze zalewa przybrzeżne obszary i wdziera się w ląd.
Będąc w Ustce należy zobaczyć następujące atrakcje turystyczne tego miejsca:
- Promenadę nadmorską, która powstała w 1875 roku. Przy owej promenadzie wybudowano luksusowe pensjonaty i restauracje.
- Zaułek kapitański – jest to nieduży placyk, wokół którego wznoszą się stare kamienice mające setki lat. Historia wskazuje, iż kiedyś znajdowały się tu kamienice najbogatszych kapitanów wraz z średniowiecznym kościółkiem. W następstwie tego powstała nazwa „Kapitański Zaułek”. Ów wspomniany kościółek został rozebrany w 1889 roku.
- Latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości ok. 30 km. Jej światło służy marynarzom od ponad stu lat. Latarnia o wysokości 21,5 metra, została wybudowana z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą.
- III Molo, które jest reliktem z czasów hitlerowskich. Podczas II wojny światowej Niemcy planowali stworzyć tu wielki port o strategicznym znaczeniu. Projekt w rezultacie nie doszedł do skutku, a niedokończone molo od tamtych lat jest stale niszczone przez morskie fale.
- Port, którego początki sięgają XIV wieku. Obecnie jest to jeden z największy portów handlowych Polski, a dla zwiedzających ukazują się pozostałości starego portu.
- Bunkry, mieszczące się przy plaży. Wybudowane z żelbetonu w kształcie przypominającym grzyby, w celu zamaskowania karabinów, armat i czołgów. Rozbudowę fortyfikacji zaprzestano w latach 50-tych, a bunkry porosły krzewy.
- Łazienki – to tutaj na początku XX wieku leczono choroby układu krążenia, tarczycy, choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby żołądka oraz choroby nerwowe. Tłoczono tu morską wodę, którą następnie podgrzewano do kąpieli leczniczych. Miejsce to funkcjonuje po dziś dzień.
- Spichlerze – to dawne magazyny głównie zboża i spirytusu z XIX wieku. Wówczas Ustka była ważnym ośrodkiem handlu międzynarodowego.
- Wille – dwoma najpiękniejszymi willami są Willa Red oraz Willa Usteckich Carringtonów pochodzące z końca XVIII wieku. Willę Red wybudowano w stylu gotyckim w połączeniu z renesansem francuskim. Willa ta ma imponujący i dostojny wygląd. Natomiast Willa Carringtonów mieszcząca się przy ul. Westerplatte jest stylizowana na gotycki zamek. Nazwą swą zawdzięcza mieszkającej tu bogatej rodzinie tutejszych armatorów. Uwagę przyciągają piękne wieżyczki, werandy oraz taras. Po upadku rodzinnej firmy, dom zaniedbano.
- Baza morskich ratowników – to nadmorskie budynki stworzone w celu ratowania życia ludzkiego z 1867 roku. Wówczas w środku znajdowała się również stajania dla koni oraz wóz z łodzią wiosłową dla wioślarzy. To właśnie stąd ratownicy wyruszali dawniej na ratunek zbłąkanym żeglarzom i ludziom będącym w niebezpieczeństwie.
- Kościół z początków XIX wieku wybudowany ku uczczeniu pamięci o tragediach. W środku zostało zachowanych wiele elementów ze starego usteckiego kościółka, który stał w kapitańskim zaułku tuż przy porcie. Znajduje się tu m.in. ołtarzowy krucyfiks z XVII wieku, wielki krzyż z Chrystusem oraz organy, które obecnie są jednymi z nielicznych dzieł znanej manufaktury V`lknerów.