Noclegi Sandomierz

Sandomierz to miasto leżące w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Jest to jedno z najstarszych, najpiękniejszych, a także najważniejszych historycznie miast naszego kraju. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają najdawniejszych dziejów, a mówią o tym liczne odkrycia archeologiczne. Według nich ślady pierwszej obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z epoki kamiennej - neolitu (5200 p.n.e. - 1700 p.n.e.). Urzędowali tu królowie, książęta i wiele innych ważnych osobistości.

Warto dodać, iż Sandomierz wpisany został do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Dlatego też miasto zalicza się do zabytków o światowej randze. Poza tym Sandomierz nazywany był "Małym Rzymem", gdyż tak jak Rzym, Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach, a pod miastami ciągną się podziemne labirynty.

Natomiast wspaniałymi i pięknymi atrakcjami przyrodniczymi są Góry Pieprzowe, które należą do najstarszych gór w Europie. Przechadzając się można tu zobaczyć wspaniałe i unikalne okazy flory stepowej i naturalne rosarium, które tworzy wiele gatunków dzikiej róży. Innym bardzo cennym przyrodniczo miejscem jest lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi. Miejsce to jest celem wielu wędrówek zarówno turystów jak i mieszkańców Sandomierza. Wąwóz posiada długość około 500 metrów, a jego strome zbocza, momentami mają ok. 10 m wysokości. Miejsce to porośnięte jest bujną roślinnością, a cały wąwóz objęty został ochroną. Znajduje się tu również 12 pomników przyrody ożywionej. Warto również zobaczyć tajemnicze Wzgórze Salve Regina, o charakterystycznym kształcie. Ciekawostką jest to, iż po północnej stronie znajduje się wyryty w murawie półkolisty napis „SALVE REGINA”, który według tutejszej tradycji jest od zawsze i nigdy nie zarasta trawą. Na samym szczycie wzgórza stoi figura z krzyżem i płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oczywiście z miejscem tym wiąże się wiele podań i legend.

Do najpiękniejszych i najpopularniejszych zabytkowych budowli Sandomierza zaliczamy:

 • Kościół św. Michała wraz z zespołem dawnego klasztoru Benedyktynek, zbudowany w XVII/XVII wieku,
 • Kościół św. Józefa wraz z zespołem dawnego klasztoru Reformatów wzniesiony w XVII wieku,
 • Brama Opatowska zbudowana w XIV-XVI wieku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce,
 • Kościół św. Ducha wraz z zespołem dawnego szpitala św. Ducha, ufundowany w 1292 r., a wzniesiony w XIV wieku,
 • Dawna Synagoga, która powstała w XVII/XVIII wieku. Obecnie znajduje się tu siedziba Archiwum Państwowego,
 • Kamienice mieszczańskie wokół Rynku Starego Miasta. Budowano je począwszy od XV wieku. Warto dodać, iż zachowały one w swoich murach mnóstwo pięknych i cennych detali architektonicznych,
 • Ratusz z XIV wieku, który zaliczany jest do najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce,
 • Katedra gotycka z XIV wieku. Po dzień dzisiejszy zachowała swój pierwotny układ przestrzenny, a także wewnątrz świątyni bogatą dekorację rzeźbiarską,
 • Pałac Biskupi, powstały w latach 1861-64 z materiałów pochodzących z rozbiórki kościołów Marii Magdaleny i św. Piotra,
 • Dom Długosza z 1476 roku, ufundowany przez tego znanego historyka. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wnętrze mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego,
 • Zamek z XIV wieku, gdzie obecnie znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego,
 • Spichlerz pochodzący z XVII w., a następnie w XIX w. przebudowany. Poza tym jest to jedyny zachowany spichlerz sandomierski,
 • Collegium Gostomianum z XVII wieku. Jest to późnorenesansowe dzieło, które zachowało swój pierwotny kształt architektoniczny oraz funkcję. Obecnie to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce.
ZOBACZ OBIEKT Nakwiatkowskiego

Nakwiatkowskiego

50 - 75 PLN

Sandomierz pokoje wynajem

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT pokoje do wynajęcia

pokoje do wynajęcia

30 - 50 PLN

Budynek koło dworca PKS, do Starego Miasta ok. 10 minut spacerkiem, sklepy Stokrotka, Biedronka i Delikatesy Centrum(50 m)

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Willa Arkadia

Willa Arkadia

30 - 40 PLN

Zapraszamy na weekendy, noclegi i wczasy! Super położenie, świetne warunki, atrakcyjne ceny!

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Hotel Korona

Hotel Korona

190 - 200 PLN

Hotel "Korona" zlokalizowany jest w centrum miasta Sandomierza przy ul.

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Rezydencja Staromiejska & SPA

Rezydencja Staromiejska & SPA

200 - 380 PLN

Wśród sandomierskich hoteli, nasza Rezydencja wyróżnia się nie tylko wysokim standardem i szerokim wachlarzem usług, ale przede wszystkim wspaniałą lokalizacją.

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Motel Alibi **

Motel Alibi **

60 - 170 PLN

Jesteś w Sandomierzu i szukasz noclegu? Nie mogłeś trafić lepiej.

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Jutrzenka

Jutrzenka

30 - 50 PLN

Dom noclegowy mieści się w centrum miasta, na ulicy Zamkowej odchodzącej od Rynku w kierunku Zamku (50 metrów) - mapka; Dużym atutem jest położenie domu noclegowego pozwalające na wieczorne spacery i bezpieczne oglądanie wspaniale oświetl.

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz

ZOBACZ OBIEKT Kwatera prywatna

Kwatera prywatna

25 - 40 PLN

Dysponujemy czterema wygodnymi i przestronnymi pokojami, w tym jeden z pełnym węzłem sanitarnym Pokoje z dwoma i trzema miejscami noclegowymi ( możliwość noclegu dla czterech osób ) Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizor.

świętokrzyskie / sandomierski / Sandomierz