Noclegi Łódź

Łódź to stolica województwa łódzkiego, położona w środkowej Polsce, na Wysoczyźnie Łódzkiej. Miasto to jest drugie pod względem liczby mieszkańców w naszym kraju. Przez Łódź przepływa 18 większych lub mniejszych rzek i strumieni m.in.: Ner, Łódka, Bałutka, Dobrzynka, Gadka, Jasień, Karolewka, Olechówka, w Augustówka, Jasieniec, Łagiewniczanka, Sokołówka, Brzoza, Aniołówka, Wrząca, Zimna Woda, Miazga itd.

Łódź prawa miejskie uzyskała dopiero na początku XV wieku, lecz prawdziwy rozwój miasta nastąpił w momencie założenia tu osady fabrycznej w XIX wieku. Obecnie miasto również jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym, a także kulturalnym i oświatowym. Łódź to piękne miasto, które posiada wiele ciekawych, pięknych i zabytkowych miejsc pamiętających nie jedno istotne wydarzenie z kart historii. Poza tym w mieście co rocznie odbywają się różnego rodzaju imprezy muzyczne, teatralne, literackie, plastyczne oraz filmowe. Właśnie w Łodzi rokrocznie odbywa się kilkadziesiąt festiwali i przeglądów. Warto również dodać, iż miasto, określane jest mianem "HollyŁódź". Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż jest to największy w Polsce ośrodek produkcji filmowej. Dzięki bogatej i różnorodnej ofercie kulturalnej łódzkich teatrów, muzeów i galerii, miasto coraz bardziej jest kojarzone z miejscem o interesujących przedsięwzięciach artystycznych, przyciągając tym samym coraz większe grono turystów oraz miłośników teatru, filmu czy muzyki.

Do najpiękniejszych i najważniejszych atrakcji turystycznych Łodzi zalicza się:

  • Ulica Piotrkowska – to jeden z najdłuższych deptaków Europy, a wzdłuż niego eklektyczne i secesyjne kamienice z XIX i XX wieku. Miejsce to tętni życiem i oddaje cały urok tego miasta. Znajduje się tu również klasycystyczny Ratusz pochodzący z początków XIX wieku. Warto zatrzymać się tu i obejrzeć te piękne i historyczne kamienice, które dumnie wznoszą się przy ulicy Piotrkowskiej. Zaliczamy do nich: Pałac Maksymiliana Goldfedera z 1892 roku, Eklektyczna kamienica Pod Gutenbergiem Jana Petersilgego z 1896 roku, Neobarokowy Pałac Juliusza Heinzla z 1882 roku, Pałac Roberta Schweikerta z początku XX wieku, Neorenesansowy pałac braci Steinertów z 1896 roku oraz Dworek Ludwika Geyera z 1833 roku. Innego rodzaju atrakcją tego miejsca jest Galeria Wielkich Łodzian, którą tworzą plenerowe rzeźby z brązu przedstawiające znanych i cenionych mieszkańców tego miasta. Natomiast w południowej części ulicy znajduje się ta bardziej przemysłowa strona tego miejsca.
  • Pasaż Meyera – to prywatna ulica z eklektycznymi rezydencjami z 1886 roku,
  • Pałace rodziny Poznańskich: Neobarokowy pałac z 1898 roku, Pałac z 1896 r. (obecnie Muzeum Sztuki) oraz Neorenesansowy pałac z 1904 r. (obecnie Akademia Muzyczna),
  • Pałac Scheiblera z 1865 - obecnie mieści się tu Muzeum Kinematografii,
  • Rezydencja Edwarda Herbsta z 1876 r. - obecnie znajduje się tu filia Muzeum Sztuki,
  • Neorenesansowa willa Arnolda Stillera z 1893 roku,
  • >Pałac J. Hertza z 1898 roku,
  • Palmiarnia Łódzka – w najstarszym parku miejskim tego miasta znajduje się piękna kolekcja roślin, lecz przede wszystkim palm.
  • Las Łagiewnicki – jest największym miejskim kompleksem leśnym w Europie, z wydzielonym fragmentem jako rezerwat, z ośrodkiem rekreacyjno-wypoczynkowym Arturówek i szlakami dla turystów
  • Pałac Rudolfa Kellera z 1890 roku i pałacyk Reinhardta Bennicha z 1904 roku
  • Secesyjna willa Leopolda Kindermanna z 1903 roku i neorenesansowa willa Henryka Grohmana z 1892 roku
  • Zespół cmentarzy (katolicki, ewangelicki, prawosławny) z zabytkowymi grobowcami, założony w 1856 roku.
  • Cmentarz żydowski na Bałutach z 1892 roku – jest to największa nekropolia żydowska w Europie i z największą na świecie żydowską budowlą cmentarną
  • Piękne i zabytkowe świątynie, między innymi: barokowy kościół św. Antoniego z 1723 r., kościół rzymskokatolicki św. Józefa z 1768 r., neoromański kościół rzymskokatolicki Podwyższenia Świętego Krzyża z 1880 r., neobizantyjska Cerkiew Archikatedralna św. Aleksandra Newskiego z 1884 r., neorenesansowy kościół luterański Świętej Trójcy z 1891 r., neoromański kościół luterański św. Jana z 1884 r., neoromański kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza z 1928 r. i wiele innych.

Pięknych i niesamowitych obiektów zabytkowych nie sposób w całości wymienić, lecz na pewno każdy miłośnik historii i tego rodzaju budowli w Łodzi znajdzie coś dla siebie. Jak raz zawitasz do tego miasta, to zapragniesz do niego wracać i wracać! Sprawdź sam!

ZOBACZ OBIEKT GROSIK

GROSIK

60 - 80 PLN

Hotelik "Grosik" znajduje się przy trasie A-1 (Łódź-Toruń-Gdańsk) 200 m.

łódzkie / Łódź / Łódź