Noclegi Kwidzyn

Kwidzyn historycznie i architektonicznie

Osada w okolicach dzisiejszego Kwidzyna istniała już, jak mówią źródła, w XI wieku. W czasie walk prowadzonych później na tym terenie została jednak doszczętnie zniszczona i ponownie założyli tu osadę krzyżacy. Było to w roku 1233. Prawdopodobnie już w roku powstania gród otrzymał prawa miejskie i był lokowany na prawie chełmińskim. W czasach wojen polsko-krzyżackich miasto zostało zniszczone, jednak krzyżacy odbudowali je i dokonano ponownej lokacji. Było to w roku 1336. Po wojnie trzynastoletniej Kwidzyn znalazł się w granicach administracyjnych Prus, które stały się lennem Polski. Po I wojnie światowej w Kwidzynie przeprowadzono plebiscyt, po którym miasto zostało przyłączone do państwa niemieckiego. W roku 1945 do miasta wkroczyła Armia Czerwona, która w dużym stopniu zniszczyła je, nie oszczędzając nawet zabytkowych budowli. Spłonęła wtedy między innymi kwidzyńska starówka wraz z ratuszem. Od 1945 roku Kwidzyn znajduje się w granicach administracyjnych Polski, jednak przez wiele lat dużą cześć mieszkańców miasta stanowiła ludność radziecka, przesiedlona tutaj z Grodna. Również najbardziej współczesna historia miasta nie jest pozbawiona przykrych zdarzeń. W roku 2007 w mieście wybuchnął wielki pożar, w którym spłonął budynek Urzędu Miasta oraz Starostwa kwidzyńskiego.

Mimo, iż historyczne dzieje Kwidzyna spowodowały ogromne zniszczenia wielu zabytkowych budowli, miasto wciąż poszczycić się może wieloma wysokiej klasy zabytkami. Najważniejszym z nich jest zespół zamkowo-katedralny, składający się z kilku odrębnych budowli. Pierwszą z nich jest zamek kapituły pomezańskiej, którego kubatura nawiązuje do typowego budownictwa zamków krzyżackich. Zamek ten rozpoczęto budować już w 1322 roku, ukończono natomiast dopiero w połowie XIV wieku. Budowla posiadała także południowe i zachodnie, których obecnie nie możemy podziwiać, gdyż zostały rozebrane w końcu XVIII wieku. Kolejną część stanowi katedra pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Budynek pochodzi z XIII i XIV wieku. Ostatnią częścią zespołu zamkowo-katedralnego jest cela przykościelna. Ma ona ogromne znaczenie dla wiernych rzymsko-katolickich, ponieważ w miejscu tym ostatni rok swojego życia spędziła błogosławiona Dorota z Mstowów.

Poza głównym zabytkiem Kwidzyna w mieście warto zobaczyć również: pozostałości murów miejskich z XIV wieku, pałac Farmora z 1757-1763 roku, czy też budynek dawnego szpitala św. Jerzego z XVIII wieku.

ZOBACZ OBIEKT Noclegi Dankowo

Noclegi Dankowo

25 - 40 PLN

24 miejsca noclegowe

pomorskie / kwidzyński / Kwidzyn

ZOBACZ OBIEKT Hostel

Hostel

10 - 100 PLN

Tanie noclegi w centrum miasta wysokie rabaty.

pomorskie / kwidzyński / Kwidzyn

ZOBACZ OBIEKT Centrum Balke

Centrum Balke

50 - 260 PLN

Nasze centrum znajduje się ścisłym centrum Kwidzyna.

pomorskie / kwidzyński / Kwidzyn

ZOBACZ OBIEKT Hotel Expol

Hotel Expol

90 - 180 PLN

Kameralny hotelik o miłej i rodzinnej atmosferze, usytuowany w centrum miasta.

pomorskie / kwidzyński / Kwidzyn