Noclegi Cieszyn

Cieszyn – miasto powiatowe położone w województwie śląskim, posiadające ok. 35 tys. mieszkańców. Nieopodal Cieszyna znajduje się piękny Beskid Śląski. Poza tym jest to przede wszystkim miasto zabytkowe, dumnie prezentujące się wraz z graniczną rzeką – Olzą. Cieszyn, to także miasto położone na granicy Polski i Czech. Oczywiście historia miasta jest dość długa i burzliwa. Powstała nawet legenda dotycząca założenia miasta, które zostało wzniesione w 810 r., przez 3 synów króla polskiego Leszka III. Jednak w rzeczywistości Cieszyn powstał w X w. jako gród broniący południowej granicy Polski. Następnie z istniejącego wokół grodu rozwinęło się miasto, które przetrwało po dziś dzień. Również teraz w Cieszynie, tak jak dawniej spotykają się różnorodne religie, kultury oraz obyczaje.

Należy dodać, iż współczesny Cieszyn to przede wszystkim ośrodek kulturalny, oświatowy oraz administracyjny. Dzięki znajdującej się tu granicy z Czechami, miasto stanowi istotny punkt transportowy tej części Europy. Miasto stawia również na edukację i kulturę, dlatego też mieści się tu filia Uniwersytetu Śląskiego. Ponadto władze miasta organizują co roku festiwale, na które przybywają turyści ze wszystkich zakątków Polski. Lecz przede wszystkim do Cieszyna warto przyjechać w celu obejrzenia dorobku kulturowego w postaci przepięknych zabytków.

Miłośnicy pieszych spacerów znajdą tu wiele pięknych ścieżek spacerowych, m.in.: śródmiejską, widokową, nadwodną, rezerwatów, krawędziową trasę spacerowa i wiele innych.

Atrakcje turystyczna Cieszyna:

  • Góra Zamkowa – to bez wątpienia miejsce, gdzie znajdują się najstarsze cieszyńskie zabytki. Należy dodać, iż góra zasiedlona była już ok. V wieku p.n.e. Następnie w IX wieku założono tu gród który został w 1290 r. stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego. Kolejno w XIV w. powstał piękny obronny zamek gotycki. Za czasów panowania Habsburgów przebudowano zamek gotycki i wzniesiono tu letni Pałacyk Myśliwski, a resztę zamieniono na park, w którym zachowała się Wieża Piastowska oraz rotunda św. Mikołaja. Na resztkach wieży obronnej w 1914 r. wybudowano „sztuczne ruiny”, obecnie przywrócono jej pierwotny XIII –wieczny kształt. Współcześnie Góra Zamkowa to miejsce częstych odwiedzin turystów oraz mieszkańców miasta. Z Wieży Piastowskiej roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta i jego okolic. Kaplica zamkowa p.w. św. Mikołaja i św. Wacława – to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytkowych budowli tego typu w Polsce. Powstanie obiektu datuje się na XI wiek. Obecnie w odrestaurowanym obiekcie odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Ponadto co roku 6 grudnia w dzień św. Mikołaja, odprawiane jest tu nabożeństwo roratnie. Rotundę można zwiedzać przez cały rok.
  • Rynek – pochodzący z końca XV wieku. Zachowała się tu średniowieczna zabudowa przyrynkowa wraz z renesansowymi budynkami, a także typowy układ przestrzenny z tamtych czasów. Poza tym na środku rynku znajduje się studnia wraz z figurą św. Floriana, która wykonana została w 1777 roku. W południowej części rynku mieści się Ratusz, który stoi na miejscu późnogotyckiego, powstałego z przebudowy dwóch domów księcia cieszyńskiego Kazimierza II.
  • Studnia Trzech Braci – której legenda związana jest z powstaniem miasta w 810 roku. W XVIII wieku postawiono tu altankę, na której znajdowały się tablice z tekstem legendy o założeniu Cieszyna w trzech językach: łacińskim, polskim oraz niemieckim. Po zakończeniu II wojny światowej tablicę z tekstem niemieckim wymieniono na płaskorzeźbę autorstwa Jana Raszki przedstawiającą spotkanie trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle.
  • Żydowskie zabytki, do których należą: Dom Żydowski, Dom modlitwy, Synagoga główna, Synagoga ortodoksyjna stowarzyszenia „Machsike Hadas”, Synagoga Klugera, stary cmentarz żydowski, nowy cmentarz żydowski, Synagoga gminna, cmentarz żydowski w Czeskim Cieszynie, ortodoksyjny dom modlitwy, Synagoga ortodoksyjna "Schomre-Schabos".
  • Kościół św. Marii Magdaleny – pochodzący z XIII wieku. Pierwotny kościół św. Marii Magdaleny nie był pierwszym kościołem parafialnym w Cieszynie, gdyż w jego sąsiedztwie istniała starsza świątynia określana nazwą „starego kościoła parafialnego”, po której ślad zaginął. Wnętrze świątyni zdobi późnobarokowy ołtarz główny gdzie znajduje się symbol Opatrzności Boskiej, rzeźby przedstawiające św. Piotra i Pawła oraz obraz przedstawiającym Marię Magdalenę namaszczającą olejkiem stopy Jezusa. Ponadto kościół zdobi późnobarokowa ambona z Duchem Świętym, figurami Mojżesza oraz anioła z dekalogiem.
ZOBACZ OBIEKT Gościniec Pod Kurantem

Gościniec Pod Kurantem

130 - 300 PLN

Komfortowe pokoje i pyszne jedzenie. Gościniec Pod Kurantem jest jedynym hotelem znajdującym się w ścisłym centrum miasta, tuż przy rynku.

śląskie / cieszyński / Cieszyn

ZOBACZ OBIEKT Hotel Polanka

Hotel Polanka

50 - 72 PLN

Hotel Polanka znajduje się w przepięknej okolicy Beskidów i dzięki swemu korzystnemu położeniu i różnorodnemu wyposażeniu jest odpowiedni dla przeżyć sportowych oraz relaksacji zimą i latem.

śląskie / cieszyński / Cieszyn

ZOBACZ OBIEKT CAMPUS ACCOMMODATION CENTRE

CAMPUS ACCOMMODATION CENTRE

10 - 20 PLN

Wspaniale położony domek, pomoże Ci zapomnieć o kłopotach dnia codziennego.

śląskie / cieszyński / Cieszyn

ZOBACZ OBIEKT CAMPUS

CAMPUS

10 - 20 PLN

Oferta ważna od początku lipca do końca września.

śląskie / cieszyński / Cieszyn