Polska to kraj pod względem turystycznym w dużym stopniu jeszcze nie odkryty. Wiele jeszcze w naszym kraju istnieje miejsc i miejscowości, których mieszkańcy nie są świadomi ogromnego potencjału jaki w nich drzemie. Takie miejsca rzadko są odwiedzane przez osoby przyjezdne, ale kiedy już zostaną odkryte następuje tam niezwykle szybki rozwój gałęzi turystycznej. Jednym z takich nie odkrytych jeszcze regionów jest województwo śląskie i znajdujące się tam niewielkie wsie, których położenie, w oddaleniu od głównych dróg przejazdowych, sprawia, że nie często znane są przez osoby z innych regionów Polski.
Zwardoń jest jedną z takich wsi województwa śląskiego, których jednorazowe odwiedziny powodują nieodpartą chęć powrotu tutaj w przyszłości. Wieś Zwardoń położona jest położona jest w Beskidzie Żywieckim, w bardzo bliskiej odległości od granicy polsko-słowackiej. Co jeszcze bardziej interesujące, miejscowość ta znajduje się pomiędzy trzema przełęczami: Przysłop, Zwardońskiej i Granicznej. Przez jedną z przełęczy biegnie linia kolejowa posiadająca niezwykle ciekawą historię. Dawniej stanowiła ona bowiem fragment strategicznej "kolei transwersalnej". Linia łączy się w miejscowości Żylina z głównym węzłem kolejowym i biegnie dalej na południe, przez Bratysławę, aż do Wiednia. Wieś Zwardoń do roku 1914 stanowiła kolejowe przejście graniczne pomiędzy zaborem austriackim i Królestwem Węgierskim. W czasach wojennych linia została zamknięta, a wznowiono ją w roku 1992. Wtedy uruchomiono tutaj kolejowe przejście graniczne polsko-słowackie. Natomiast w 1995 roku, w odległości jednego kilometra od centrum Zwardonia, na przełączy Przysłop, zorganizowano przejście graniczne drogowe.
Niezwykłe położenie miejscowości Zwardoń sprawia, iż jest to znakomite miejsce wypadowe w góry. Przez miejscowość przebiega pięć szlaków turystycznych. W niedalekiej odległości od wsi założono również schronisko turystyczne PTTK "Dworzec Beskidzki". Zimą natomiast Zwardoń stanowi ośrodek narciarski o dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. W okolicy znajduje się około 15 wyciągów narciarskich, a także tras zjazdowych. Zbiegające się w tym miejscu przełęcze powodują tworzenie się charakterystycznego mikroklimatu, który umożliwia korzystanie z atrakcji śnieżnych czasem nawet do kwietnia.