Noclegi Toruń

Toruń – to ok. 200 tysięczne miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, na styku Pojezierza Chełmińskiego i Kotliny Toruńskiej. To położenie przyczyniło się do napływu turystów do tego regionu. Co rocznie miejsce to odwiedza ponad 1,5 mln turystów nie tylko z Polski, ale także z całej Europy. W kartach historii Toruń powstał w 1233 r. i został założony przez Krzyżaków. Historia Torunia jest interesująca i niewątpliwie burzliwa. Warto więc przed przyjazdem do tego miasta poczytać na ten temat.

Jest to miasto o wielu tradycjach, które rozsławił swym geniuszem Mikołaj Kopernik. Przybywający tu turyści z całą pewnością nie będą się nudzić, ponieważ Toruń ma wiele wspaniałych zabytkowych miejsc. Dlatego też od 1997 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W całej Polsce Toruń kojarzy się również ze słodkim wypiekami, czyli piernikami. To najsłynniejszy produkt wytwarzany w tym mieście, a tradycja wypieku jest co najmniej tak długa jak historia Torunia. Warto dodać, iż obecne metody wyrobu pierników opierają się na starych recepturach mistrzów piernikarskich z XVI wieku. Pierniki z Torunia sprzedawane są na całym świecie m.in. w krajach Unii Europejskiej, Kanadzie, USA, Izraelu czy Japonii.

Do innych symboli tego miasta należą: gotyk toruński i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Wszystkie wspomniane symbole tworzą niesamowitą atmosferę miasta, której nie spotkać nigdzie indziej. Wychodząc na przeciw tak licznej grupie turystów tu przybywających, Toruń ma doskonale rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

Do atrakcji turystycznych Torunia zalicza się:

  • Rynek Staromiejski, to najstarsza część miasta pochodząca z XII wieku. Znajduje się tu piękny Ratusz, zresztą największy w Polsce oraz zabytkowe domy mieszkalne. Ratusz to także bez wątpienia najwybitniejsze osiągnięcie średniowiecznej architektury mieszczańskiej na starym kontynencie. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Okręgowe. Rynek zdobią piękne kamienice m.in.: Kamienica Pod Gwiazdą, Dwór Artusa, Pałac Meisnera, Kamienica - Rynek Staromiejski 33, Hotel „Pod Trzema Koronami” - Rynek Staromiejski 21 oraz wiele innych. Wszystkie te budynki zachowały klimat z dawnych lat. Ich powstanie datuje się począwszy od epoki średniowiecza a kończąc na baroku. Architektura tych kamienic jest niepowtarzalna i zebrała w sobie style wszystkich minionych epok. To niesamowita spuścizna dawnych pokoleń.
  • Pomnik i dom Kopernika. Pomnik tego wybitnego Polaka dumnie stoi na Starym Rynku obok Ratusza. Wzniesiono go w 1853 roku, a jego pomysłodawcą był Stanisław Staszic. Uroczystość odsłonięcia pomnika była wielkim świętem dla mieszkańców Torunia. Pomnik przedstawia odlaną z brązu postać Kopernika mierzącą 2,6 metra wysokości. Ten słynny Polak odziany jest w togę profesorską, trzymającego w lewej ręce sferę armilarną, a prawą wskazującego niebo. Natomiast na granitowym cokole widnieje napis łaciński: „Nicolaus Copernicus Thorunensis Terrae motor, Solis Caelique stator” („Mikołaj Kopernik torunianin, poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa”). Tymczasem dom Kopernika znajduje się na ul. Kopernika 15/17 i obecnie należy do Toruńskiego Muzeum Okręgowego. Wewnątrz domu stworzono ekspozycję pamiątek po słynnym astronomie oraz makietę średniowiecznego Torunia.
  • Krzywa Wieża - jest to średniowieczna baszta miejska, której nazwa pochodzi od sporego jej odchylenia od pionu (1,40 m). Wybudowana została w XIV w. lecz z czasem pod wpływem swego ciężaru osunęła się, powodując jej pochylanie się, aż do chwili kiedy oparła się na gruncie bardziej trwałym niż piasek. Obecnie Wieża jest jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów Starego Miasta.
  • Twierdza Toruń – to zabytek militarny o najwyższej klasie. Został wybudowany przez Prusaków pod koniec XIX wieku do obrony granicy wschodniej Prus. Twierdza zaliczana jest do jednych z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce! Właśnie dzięki pruskim fortom Toruń otrzymał w XIX wieku rangę miasta-twierdzy. Warto dodać, iż pierścień fortyfikacji obejmuje swym zasięgiem całe miasto. Powstało tu m.in.7 głównych fortów, 6 fortów pośrednich, 32 schrony piechoty, kościół, cmentarz, szpital, piekarnia, pralnia, radiostacja, system łączności i komunikacji oraz kanalizacja i wiele innych. Obecnie Twierdzę najlepiej zwiedzać wyznaczonym „Szlakiem Fortecznym” mającym aż 44 km długości.
  • Ruiny zamku krzyżackiego, który zaczął powstawać w latach 1233-36. Na przełomie XIII i XIV wieku powstawała dalsza zabudowa zamku. W 1420 r. na zamku wybuchł pożar powodując znaczne zniszczenia budowli. Natomiast w 1454 r. torunianie zdobywają go i dokonują zniszczeń zamku. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko części fosy zamkowej, dolne partie zamku głównego i w dobrym stanie zachowane „Gdanisko”. Obecnie miejsce to służy jako teren służący do rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Torunia. W podziemiach zamku działa również muzeum.
  • Zamek Dybowski – wzniesiony w 1425 roku, którego pomysłodawcą był sam Władysław Jagiełło. Przez 4 lata zamek był pod panowaniem Krzyżaków. Następnie od 1466 roku zamek był siedzibą starosty dybowskiego. Zamek Dybowski uległ znacznemu zniszczeniu w wyniku oblężeń i bitew. Warto dodać, iż początków XX w. był częściowo użytkowany. Obecnie to tylko ruiny, które są atrakcyjnym miejscem turystycznym. Co roku we wrześniu na Zamku Dybowskim odbywa się festyn archeologiczny.
  • Planetarium i Orbitarium Torunia – Planetarium im. Wł. Dziewulskiego to jedna z głównych atrakcji tego miasta, a zarazem najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt tego typu w naszym kraju. Planetarium powstało w 1994 roku, a jego zadaniem jest prezentacja seansów popularno-astronomicznych o tematyce astronomicznej. Natomiast Orbitarium to toruński pomysł na popularyzację kosmosu. Sala Orbitarium to panele sterujące sondą, ekrany prezentujące krótkie animacje komputerowe o losach misji kosmicznych. Poza tym można również zapoznać się z planetami Układu Słonecznego, a także z interaktywnymi urządzeniami i modelami prezentującymi oraz wyjaśniającymi zjawiska zachodzące we Wszechświecie.
  • Rynek Nowomiejski – to konkurencyjna część Torunia w stosunku do starego miasta. Niegdyś stał tu piękny ratusz, który w 1818 roku rozebrano. Na tym samym miejscu wzniesiono neoromański zbiór ewangelicki, a obecnie mieści się tu kino i szkoła filmowa. Ciekawym i zabytkowym miejscem na Rynku Nowomiejskim jest „Gospoda pod Modrym Fartuchem”, która była dawniej miejscem spotkań szlachty i królów. Gospoda niegdyś słynęła z dobrego wina i piwa. Obecnie znajduje się tu kawiarnia o stylowym wnętrzu z czasów baroku. Poza tym wzniesiono tu także kilka pięknych kamienic, m.in. Kamienica - Rynek Nowomiejski 23, Kamienica „Gospoda Murarska” - Rynek Nowomiejski czy Apteka „Pod Złotym Lwem” - Rynek Nowomiejski 13.
  • Kościół św. Jakuba (1309-1350) – to największa i najpiękniejsza świątynia gotycka w Polsce. Jej wnętrze zdobią liczne cenne rzeźby i malowidła.
  • Kępa Bazarowa – to niewielka wysepka, na którą można dostać się mostem lub dopłynąć łodzią. Obszar ten objęty jest ochroną tworząc tym samym rezerwat przyrody.
  • Katedra Świętojańska – inaczej św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Początki powstania świątyni datuje się na XIII wiek. Wnętrze kościoła kryje wiele zabytkowych rzeźb i ołtarzy. To tutaj prawdopodobnie ochrzczony został słynny Mikołaj Kopernik, a w kaplicy znajduje się jego pomnik. Poza tym w ścianę kaplicy zostało wmurowane serce króla Jana Olbrachta. Na wieży katedry umieszczono potężny dzwon o wadze ok. 7 ton. Powstał on w 1500 r. i nosi nazwę „Tuba Dei” czyli „Trąba Boża”. Obecnie zaliczany jest do największych dzwonów w Polsce.

Toruń posiada jeszcze wiele zabytków, których nie sposób opisać. To bardzo stare miasto kryjące na każdym rogu jakiś skrawek dawnej historii. Poza wymienionymi zabytkami i ciekawymi miejscami warto również zobaczyć m.in.:ogród zoobotaniczny, pomnik Flisaka, Bramę Klasztorną, Bramę Mostową, Bramę Żeglarską, Basztę Gołębnik, Basztę zwaną „Monstrancją”, Dwór Mieszczański, Mury Obronne i wiele innych.

ZOBACZ OBIEKT Baza Noclegowa na Barbarce

Baza Noclegowa na Barbarce

70 - 220 PLN

Baza szkoły Leśnej na Barbarce znajduje się na terenie rozległego kompleksu leśnego, mieszczącego się w granicach administracyjnych miasta Torunia, oddalona o 13 km od jego centrum.

kujawsko-pomorskie / Toruń / Toruń

ZOBACZ OBIEKT Apartament na Starówce

Apartament na Starówce

40 - 100 PLN

Proponujemy nocleg w wygodnym, dwupokojowym apartamencie na toruńskiej Starówce.

kujawsko-pomorskie / Toruń / Toruń

ZOBACZ OBIEKT Hostel Orange Toruń

Hostel Orange Toruń

30 - 50 PLN

Witajcie w Toruniu! To jedno z najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych miast w Polsce.

kujawsko-pomorskie / Toruń / Toruń