Noclegi Srebrna Góra

Tajemnicza twierdza w Srebrnej Górze

Jedną z piękniejszych wsi województwa dolnośląskiego, do których coraz częściej i chętniej przybywają liczni turyści, jest Srebrna Góra. Historia tej miejscowości sięga początków XVI wieku, kiedy to wzdłuż stromych krawędzi doliny poczęto ustawiać niewielkie, typowe dla małych miasteczek domki oraz rzemieślnicze zakłady. Srebrna Góra otrzymała wtedy prawa miejskie, nadane jej z mocy przywileju księcia ziębickiego, w roku 1536. Po drugiej wojnie światowej, kiedy to miejscowość na nowo znalazła się w granicach administracyjnych państwa polskiego, Srebrna Góra utraciła status miejski i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Niezwykłością tej niewielkiej miejscowości jest jej nietypowe położenie. Srebrna Góra leży na wysokości sięgającej w niektórych miejscach 400 metrów n.p.m., w innych zaś 600 metrów. Miasteczko umiejscowione jest w wąskiej i głębokiej dolinie, pomiędzy Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Najwyższym wzniesieniem znajdującym się na terenie miejscowości jest Góra Warowna, której wysokość sięga 686 metrów n.p.m. To niezwykłe położenie od wieków wykorzystywane było na wiele sposobów. Już w XVIII wieku w okolicach Srebrnej Góry wydobywano srebro. Nie dziwi więc teraz nazwa opisywanej wsi. Górskie okolice miejscowości sprzyjały również wzniesieniu tutaj budowli warownych. Twierdza Srebrnogórska, bo tak właśnie ją nazwano, wzniesiona została ponad miejscowością oraz Przełęczą Srebrną. W historii posiadała ona niezwykle ważne zadanie strzeżenia przejścia przez przełącz prowadzącą do Kotliny Kłodzkiej. Ową warownię wybudował tutaj Fryderyk II, zaraz po wojnie siedmioletniej. Ta największa górska warownia w Europie, znacznie większa od twierdzy kłodzkiej, składa się z sześciu fortów, a także towarzyszącym im, szeregu umocnień i bastionów leśnych.

To historyczne położenie Srebrnej Góry dawno już doprowadziło do ukierunkowania rozwoju miejscowości na gałąź turystyczną. We wsi zwiedzać można obecnie wystawę przedstawiającą broń ciężką z okresu II wojny światowej.

Twierdza w Srebrnej Górze wciąż kryje w sobie wiele militarnych tajemnic. Przypuszcza się, że w przeszłości była ona wykorzystywana do ukrywania ważnych tajemnic oraz niezwykle cennych przedmiotów. Najprawdopodobniej to tutaj Niemcy ukrywali dzieła sztuki, będące skarbem kultury dolnośląskiej, wywiezione z Kamieńca Ząbkowickiego i Wrocławia. Byli także tacy, którzy szukali w Twierdzy Srebrnogórskiej Bursztynowej Komnaty, sugerując się nazwą jednego z pomieszczeń nazwanych "Bursztynowy Pokój".

ZOBACZ OBIEKT Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej

Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej

35 - 35 PLN

Noclegi w zabytkowym 200-letnim budynku z czerwonego piaskowca.

dolnośląskie / ząbkowicki / Srebrna Góra

ZOBACZ OBIEKT Dom Wycieczkowy

Dom Wycieczkowy

20 - 25 PLN

Malowniczo położony ośrodek w Srebrnej Górze, pokoje 2 i 4 osobowe z umywalkami, taras z pięknym widokiem, duży parking, ścianka wspinaczkowa.

dolnośląskie / ząbkowicki / Srebrna Góra

ZOBACZ OBIEKT Agroturystyka pod świerkiem

Agroturystyka pod świerkiem

25 - 35 PLN

Do Srebrnej Góry przyjechałem na wakacje, a zamieszkałem na stałe.

dolnośląskie / ząbkowicki / Srebrna Góra