Noclegi Rumia

Rumia leży przy zachodnich, gęsto zalesionych stokach Pradoliny Kaszubskiej nad ciekiem wodnym o wdzięcznej nazwie Zagórska Struga. Od północy dzieli ją kanał Redy i tereny bagienne, od wschodu do morza osłania Kępa Oksywska z równinnymi łąkami, zamknięta od południa bagnami chylońskimi.Korzystna lokalizacja na ważnej trasie turystycznej wiodącej z głębi kraju na Hel, w połączeniu z dobrą komunikacją regionalną sprawiają, iż Rumia stanowi idealną bazę wypadową w rejon Kaszub Północnych oraz do Trójmiasta. Śmiało można powiedzieć, iż najpiękniejsze zabytki leżą na wyciągnięcie ręki. Ponadto Rumia słynie z doskonałych hoteli i restauracji, położonych bardzo korzystnie.

Największą atrakcją miasta jest kaktusiarnia, która uchodzi za największą w Europie. Grupuje ona 6,5 tys. gatunków i odmian, wśród których można zobaczyć teksańskie kaktusy wysokie na 7 m, potężne drzewa aloesowe czy okrągłe kaktusy o średnicy 1m. W sumie ok. 220 tys. roślin. Atrakcją dla najmłodszych jest działające w kaktusiarni małe–zoo zwierząt pustynnych.

Nad zachodnimi granicami miasta Góra Markowca (92 m n.p.m.) stanowi doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską i Hel. Rumskie lasy, porastające strome wzgórza stanowią doskonałe tereny spacerowe, dzięki czemu okolice miasta przypominają podgórskie obszary. Najbardziej malowniczy szlak pieszy wiedzie w głąb Doliny Zagórskiej Strugi, wyglądającej niczym górski wąwóz, o stokach porośniętych unikatową roślinnością.

Zwiedzanie miasta i okolic ułatwiają trzy oznakowane trasy rowerowe. Jedna od wschodu obiega Rumię i Redę, prowadząc polami do Wejherowa. Dwie pozostałe są trasami leśnymi i łączą miasto z Gdynią, leśnymi jeziorami, Zbychowem, Wyspowem i Redą. Z 26 pomników przyrody leżących na terenie gminy większość znajduje się w lasach, jednak przy skrzyżowaniu ul. Starowiejskiej i Hallera rośnie największy z nich - dąb o obwodzie 4m. Turyści mogą także liczyć na imprezy cykliczne. W kościele NMP Wspomożenia Wiernych każdego 24 dnia miesiąca odbywają się koncerty organowe. Latem kościół jest jednym z organizatorów słynnych Letnich Koncertów Organowych, w których uczestniczą słynni wirtuozi z całej Europy. W Rumi letnie koncerty odbywają się w każdą środę lipca i sierpnia. W październiku kościół NMP staje się areną największego w powiecie festiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Ormińskiego, złożonego z konkursów muzyki organowej, pieśni chóralnej i orkiestr dętych.

Największe imprezy masowe odbywają się na stadionie miejskim przy ul. Mickiewicza; od lat dużą popularnością cieszą się tradycyjne Jarmarki Kaszubskie (pierwszy weekend sierpnia). Przy stadionie wybudowano Halę Widowiskowo – Sportową, w której regularnie rozgrywane są m.in. przeróżne mecze, turnieje, Mistrzostwa w Gimnastyce Artystycznej, ponadto na terenie Hali jest również bogato wyposażona w sprzęt siłownia.

Niestety w Rumi nie znajdziemy za wiele zabytkowych obiektów. Najstarszym jest wielki piec do wytopu żelaza sprzed 2 tys. lat, znaleziony przy ulicy Mickiewicza, dla zabezpieczenia ponownie zasypany ziemią przez archeologów. Przy ul. Kościelnej można za to zobaczyć ruiny XV – wiecznego kościoła św. Michała – fragment gotyckiego prezbiterium ze starymi nagrobkami z XIX – XX w. Naprzeciw wznosi się neorenesansowa bryła świątyni św. Krzyża z wysoką wieżą, na której wyposażeniu znajdują się barokowe elementy przeniesione ze starego kościółka. Nad stawem miejskim, przy ul. Mickiewicza, stoi odrestaurowany klasycystyczny dworek z przełomu XVIII/XIX w., w którym funkcjonuje Miejski Dom Kultury. W dworku mieści się ekspozycja „Z dziejów ziemi” ukazująca dawne, gospodarcze znaczenie miejscowości oraz jej kaszubskie korzenie. Ciekawostką wystawy jest szkielet kobiety liczący 2 tys. lat oraz krzyżackie monety, znalezione na starym cmentarzu. Tuż obok MDK stoi Dworek Kaszubski wybudowany na wzór starego młyna. Z kilku młynów i kuźni wodnych działających nad Zagórską Strugą zachował się tylko XIX – wieczny młyn przy ul. Młyńskiej, ładnie odnowiony i zaadaptowany na firmę produkcyjną. Lokalizację pozostałych obiektów zdradzają jedynie podniszczone progi wodne.

Ozdobą przejazdowej ul. Sobieskiego jest Biały Dworek z początku XX w., od początku pełniący funkcje hotelowe. Inne, stuletnie budynki o secesyjnych formach można znaleźć przy ul. Towarowej. Pamiątką ostatniej wojny są poniemieckie bunkry. Jeden znajduje się na szczycie góry Markowca, drugi przy ul. Tysiąclecia.

ZOBACZ OBIEKT Hostel Gaja

Hostel Gaja

30 - 50 PLN

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

pomorskie / wejherowski / Rumia

ZOBACZ OBIEKT Apartamenty Rumia, Gdynia, Trójmiasto

Apartamenty Rumia, Gdynia, Trójmiasto

150 - 220 PLN

Maksimum luksusu i wygody w minimalnej cenie!

pomorskie / wejherowski / Rumia

ZOBACZ OBIEKT kwatera prywatna

kwatera prywatna

20 - 35 PLN

pokoje do wynajęcia, w cichej okolicy niedaleko lasu.

pomorskie / wejherowski / Rumia