Noclegi Lesko

Lesko to miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką San i liczące ok. 6 tys. mieszkańców. W kartach historii pierwsze wzmianki o Lesku datuje się na drugą połowę XV wieku. Wtedy to też miasto założyli Kmitowie, którzy postarali się, aby miasto uzyskało prawa miejskie w XVI wieku. Lesko zwane jest „Bramą Bieszczad” ze względu na jego położenie na pograniczu tego masywu górskiego. Turyści zaglądający w ten zakątek Polski, zaczynają właśnie od zwiedzania tego miasta swoją wędrówkę po bieszczadzkich okolicach. Znajdują się tu piękne krajobrazy, pomniki przyrody i wiele innych atrakcji, które przyciągają turystów o każdej porze roku. Ze wzgórza Baszta roztaczają się piękne widoki na panoramę Bieszczad. To właśnie stąd można zobaczyć, np. Połoninę Wetlińską czy Chryszczatą.

Lesko to wiele zabytkowych budowli, m.in.:

  • Ratusz – znajduje się w centralnej części leskiego rynku. Ratusz został wybudowany w 1896 roku, w stylu eklektycznym, który był charakterystyczny dla XIX wieku. Zabytkowe centrum miasta położone jest na pięknym wzgórzu nad rzeką.
  • Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, który wybudowano w 1539 roku, jednocześnie wraz z zamkiem. Budowle są wzniesione w stylu gotyckim. Ołtarz kościoła wykonany jest również w barokowym stylu, gdzie znajdują się figury św. Stanisława i Wojciecha oraz obraz „Ukrzyżowanie” z XVIII w. Oprócz tego w kościele mieści się alabastrowe popiersie Matki Boskiej, które jest darem dla mieszkańców miasta od doktora Hieronima Kőllera. Ogólnie wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII wieku, w większości w stylu barokowym, wykonane z czarnego marmuru. Nieopodal kościoła wznosi się dzwonnica pochodzące również z tego okresu.
  • Zamek Kmitów – obecny zamek został wzniesiony na ruinach wcześniej tu wznoszącego się zamku. Z tej pierwotnej budowli po dziś dzień zachowały się zewnętrzne mury budynku zachodniego wraz z basztą oraz pozostałości po renesansowym parku w postaci drzew. Obecnie stanowią one pomniki przyrody. Obecnie znajduje się tu hotel.
  • Synagoga obronna, którą wybudowano w XVIII wieku w miejsce zdewastowanej podczas walk II wojny światowej. Uznawana jest za jedną z najcenniejszych budowli tego typu w Polsce. W świątyni mieszczą się sale wystawowe Towarzystwa Pamięci Żydów Galicyjskich.
  • Kirkut – to jeden z najstarszych w Polsce cmentarzy żydowskich. Położony jest na niewielkim wzniesieniu, w pobliżu synagogi. Znajduje się tu ok. 2 tys. macew, czyli żydowskich stelli nagrobnych. Najstarsza z nich pochodzi z 1548 roku. Spoczywają tu sławni w średniowieczu rabini i dostojnicy żydowscy, wygnani przez Świętą Inkwizycję z Hiszpanii.

Oprócz zwiedzania zabytków, w Lesku i okolicach można przede wszystkim aktywnie spędzić czas przeznaczony na wypoczynek. Można tu uprawiać jeździectwo, wędkarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo, narciarstwo oraz garncarstwo. Miłośnicy rowerowych wycieczek, mają do dyspozycji wiele kilometrów tras rowerowych. W gminie Lesko wyznaczono terenowe szlaki rowerowe "Extreme – Bieszczady", które biegną leśnymi ścieżkami oraz drogami polnymi.

Poza tym wyróżniamy inne piękne szlaki rowerowe takie jak:

  • terenowy szlak rowerowy "Pogórze Leskie" o długości 24,9 km. Przebiega po przez grzbiet Pogórza Leskiego,
  • terenowy szlak rowerowy "Czarny Dział" o długości 22,5 km. Przebiega przez las Czarny Dział,
  • terenowy szlak rowerowy "Czulnia" o długości 23,2 km. Trasa prowadzi przez Kamień Leski oraz wzgórze Czulnia (576 m n. p.m.),
  • terenowy szlak rowerowy "Góra Makowska", którego długość wynosi 21,2 km. Trasa prowadzi przez wzgórza pasma Durnej i Łopiennika.

Dodatkowo przygotowano dla amatorów rowerowej przygody trasy znacznie łagodniejsze i prowadzące po drogach utwardzonych. Powstało tutaj wiele stadnin konnych oraz około 500 km oznakowanych szlaków turystyki konnej. W Bieszczadach rozpoczyna się i kończy transkarpacki szlak konny, który biegnie przez całe polskie Karpaty aż po Beskid Żywiecki.

Lecz Lesko to przede wszystkim początek wędrówki po bieszczadzkich okolicach. To właśnie Bieszczady pozwolą każdemu człowiekowi choć na chwilę znaleźć się w prawdziwym świecie nieodgadnionej i nieokiełznanej przyrody.

ZOBACZ OBIEKT Gabrielówka

Gabrielówka

220 - 300 PLN

Domki całoroczne blisko Soliny i Polańczyka

podkarpackie / leski / Lesko

ZOBACZ OBIEKT Mieszkanie dwupokojowe do wynajęcia

Mieszkanie dwupokojowe do wynajęcia

35 - 40 PLN

Mieszkanie do wynajęcia na czas wypoczynku.

podkarpackie / leski / Lesko

ZOBACZ OBIEKT Cichy Dworek

Cichy Dworek

25 - 50 PLN

Apartament w malowniczej miejscowości z altaną i ogrodem.

podkarpackie / leski / Lesko

ZOBACZ OBIEKT Pokoje nad Sanem

Pokoje nad Sanem

25 - 35 PLN

Cisza, świeże powietrze i piękne widoki to zalety naszej miejscowości.

podkarpackie / leski / Lesko

ZOBACZ OBIEKT Zamek w Lesku

Zamek w Lesku

150 - 300 PLN

"Zamek" ul. Piłsudskiego 7, 38-600, Lesko, województwo podkarpackie.

podkarpackie / leski / Lesko

ZOBACZ OBIEKT Bieszczady - Domek Nad Stawem

Bieszczady - Domek Nad Stawem

50 - 60 PLN

Bieszczady - Domek letniskowy położony w uroczym, zacisznym miejscu, między dwoma stawami, otoczony lasem.

podkarpackie / leski / Lesko