Kielce – to stolica województwa świętokrzyskiego położona w południowo-centralnej Polsce. Miasto zamieszkuje ok. 200 tys. obywateli. Ponadto Kielce usytuowane jest w Górach Świętokrzyskich między Pasmem Masłowskim a Pasmem Dymińskim. Miasto przecina rzeka Silnica, która jest prawostronnym dopływem Bobrzy. Kielce uważane są za ważny ośrodek kulturalny i naukowy w Polsce. Poza tym miasto jest popularnym miejscem wystawienniczym oraz targowym. Podczas kieleckich targów organizuje się wiele ekspozycji branżowych wraz z pokazami i konferencjami naukowymi. To także ważny region gospodarczy i turystyczny naszego kraju. Na samym terenie Kielc powstało wiele rezerwatów przyrody ożywionej i nieożywionej.
Miasto posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Przybywający tu studenci oraz turyści z pewnością znajdą coś dla siebie. Kielce posiada wiele pięknych miejsc, które należy koniecznie zobaczyć będąc w tym mieście. Są to nie tylko zabytki, ale także piękna natura Gór Świętokrzyskich.
Najpiękniejsze miejsca Kielc:
- Pałac Biskupów Krakowskich – wybudowany w między 1637-1641 rokiem. Pałac to doskonały przykład polskiej rezydencji z czasów panowania Wazów. Obecnie mieści się tu Muzeum Narodowe, gdzie znajduje się ekspozycja malarstwa polskiego. Ponadto warto zobaczyć Muzeum Wnętrz Pałacowych, salę poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Ogród Włoski.
- Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP pochodząca z 1171 roku, lecz wielokrotnie przebudowywana, aż do momentu kiedy uzyskała wygląd wczesnobarokowej bazyliki. Sklepienia zdobią polichromie wykonane przez Jana Matejkę.
- Rynek miasta, którego początki datuje się na epokę średniowiecza. Zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku. Warto zobaczyć figurę św. Tekli z 1765 r. wznoszącą się na skwerku tuż przy Rynku.
- Park miejski im. Stanisława Staszica, którego początki sięgają 1830 roku. To doskonałe miejsce na niesamowity spacer po dawnych terenach ogrodu z XVIII wieku.
- Kościół Św. Wojciecha – jest to bez wątpienia najstarsza świątynia w Kielcach. Pochodzi z X wieku, lecz obecna zabudowania pochodzi z 1763 roku. Poza tym na placu przed kościołem zachowano fragment muru, przed którym hitlerowcy rozstrzelali w 1943 roku żołnierzy Armii Krajowej.
- Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które mieści się w budynku dawnego gimnazjum, w którym uczyli się niegdyś Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Józef Kenig, Gustaw Herling-Grudziński, itd. W Muzeum można obejrzeć eksponaty szkolne pochodzące z drugiej połowy XIX w.
- Pałacyk Zielińskiego, którego właścicielem był Tomasz Zieliński. Był to wielki propagator kultury w tamtych czasach. Obecnie mieści się tu Dom Środowisk Twórczych.
- Kadzielnia - to wzgórze gdzie znajduje się piękny rezerwat przyrody nieożywionej. Powstał tu amfiteatr, tarasy widokowe oraz ścieżki spacerowe. Znajduje się tu piękna Skałka Geologów oraz wiele niesamowitych jaskiń.
- Dworek Laszczyków, pochodzący z 1788 roku. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej.
- Ulica Henryka Sienkiewicza, powstała na początku XIX w. jako ulica Konstantego, a później zwana Pocztową. Ponadto jest to główna ulica miasta, którą władze Kielc wyłączyły z ruchu kołowego. Wznosi się tu wiele zabytkowych budowli, tj. Teatr im. Stefana Żeromskiego, hotel Wersal i Bristol, itd.
- Skarbiec Katedralny, który znajduje się na zakrystii Bazyliki Katedralnej. Gromadzi on wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, takich jak: rękopisy z XIV-XVI w., naczynia i szaty liturgiczne oraz starodruki.