Noclegi Jeleśnia

Architektoniczne ciekawostki Jeleśni

Niezwykle ciekawa historia ziemi żywieckiej, która w ciągu wieków wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli, ukształtowała pod względem kulturowy i architektonicznym między innymi leżącą tutaj wieś Jeleśnia. Najstarsze wzmianki o ten miejscowości znaleźć można w źródłach XVI-wiecznych. Po kilkudziesięciu latach walk możnych o wpływy na żywiecczyźnie, król Kazimierz IV Jagiellończyk doprowadził w końcu do dołączenia tych terenów do Księstwa Oświęcimskiego. Nastąpiło to w 1457 roku. Później natomiast ziemie te król przekazał Piotrowi Komorowskiemu, należącemu do jednego z najbogatszych tamtejszych rodów. W XVII wieku ziemia ta została podzielona na trzy odrębne "państewka". Jeleśnia weszła wtedy w skład państwa żywieckiego. Po upadku rodziny Komorowskich ziemie Żywiecczyzny trafiły w ręce rodziny Wielopolskich. Pozostało tak aż do początków XIX wieku, kiedy to ziemie Wielopolskich trafiły pod zabór austriacki. W roku 1838 nabyli ją w swe posiadanie Habsburgowie i tak pozostało do zakończenia II wojny światowej, kiedy to ziemie żywiecczyzny, wraz z miejscowością Jeleśnia, trafił powrotem w ręce polaków.

Jeleśnia jest wsią niezwykle atrakcyjną dla turystów. Warto tu przyjechać, aby zapoznać się z niezwykłymi walorami przyrodniczymi, otaczających miejscowość terenów. Przez Jeleśnie przepływają dwie rzeki: Sopotnia i Koszarawa. Także pod względem architektonicznym miejsce to jest niezwykle ciekawe i warte zwiedzenia. Najsłynniejszym zabytkiem opisywanej miejscowości jest kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Budynek ten znajduje się w górnej części wsi, przy drodze głównej prowadzącej do przejścia granicznego ze Słowacją. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. Co ciekawe w wyglądzie budowli dostrzegalne są wpływy z tak bliskiej Słowacji. Budowla składa się z trzech naw, posiada także dwu kondygnacyjną wieżę, z uskokami, której szczyt zwieńczony został kopułą w kształcie hełmu. Na zewnątrz kościoła we wnęce znajduje się figura Piety. Dawniej w miejscu tym umieszczony był krucyfiks.

W Jeleśni znajduje się również zabytkowa kaplica murowana, pochodząca z XIX wieku, wraz z kamienną figurą Chrystusa upadającego pod krzyżem, wykonaną w 1826 roku. W miejscowości oraz jej okolicach znaleźć można również kilka wolnostojących kamiennych figur i kapliczek przydrożnych, które datuje się na przełom XIX i XX wieku.

ZOBACZ OBIEKT chata

chata

Chata w Beskidzie Żywieckim w okolicach Jeleśni, 25 km od Żywca dla max 5 osób.

śląskie / żywiecki / Jeleśnia

Brak atrakcji do wyświetlenia