Noclegi Frombork

Frombork - dawna warmińska stolica

Warmia to region w północno-wschodniej Polsce, obecnie nieodłączny z krainą geograficzną - Mazury. Współcześnie niewiele osób rozumie podział obu tych krain, wynikający przede wszystkim ze względów historycznych. Najkrócej jednak mówiąc, Warmia to część środkowa dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego, z najbardziej charakterystycznymi dla tego regionu miastami, takimi jak: Olsztyn, Ostróda, Lidzbark Warmiński, Braniewo, aż po Frombork.

Frombork to miejscowość warmińska wysunięta najwyżej na północ naszego kraju. Leży nad samym Zalewem Wiślanym, co sprawia, że jest to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie. Frombork przez wiele lat był najważniejszym miastem Warmii, a to dlatego, iż w nim właśnie mieściła się siedziba kapituły warmińskiej. Właśnie biskupi warmińscy, rezydujący we Fromborku otrzymali ziemie warmińskie, które w późniejszym czasie, w przeciwieństwie do pruskich Mazur, należały do państwa polskiego.

Najważniejszym zabytkiem fromborskim jest oczywiście katedra. Jest to ogromna budowla górująca nad Zalewem Wiślanym. Wraz z sąsiadującymi z nią budynkami rezydencjalnymi biskupów, została wybudowana na krawędzi Wysoczyzny Elbląskiej, która ostro opada dość wysoką skarpą ku wodom Zalewu Wiślanego. To malownicze umiejscowienie od wielu lat zachwyca przybywających do Fromborka turystów. Budowę katedry rozpoczęto w 1330 roku, kilkanaście lat po przeniesieniu siedziby kapituły warmińskiej z Braniewa. Konsekrowano ją natomiast w roku 1342.

Katedra posiada bardzo bogaty wystój wnętrza. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się tutaj jest instrument organowy, wykonany przez warsztat Daniela Nitrowskiego z Gdańska. Organy pochodzą z lat 1683 - 1686. Dookoła katedry znajduje się fortyfikacja oraz inne zabytkowe zabudowania. Od strony północno-zachodniej stoi wieża nazwana artyleryjską, na której w późniejszym czasie nadbudowano dzwonnicę. Inną wieżę nazwano nazwiskiem słynnego astronoma Kopernika. Z tej czworokątnej wieży Mikołaj Kopernik nigdy nie dokonywał jednak swoich obserwacji. Pracował w kanonickiej kurii, która znajduje się poza obwodem obronnych murów katedralnych.

Ciekawe położenie Fromborka, nad Zalewem Wiślanym, od lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. We Fromborku istnieje duża przystań, w której swe rejsy rozpoczynają statki wycieczkowe oraz rybackie.

ZOBACZ OBIEKT Centrum Spotkań i Aktywności Społecznej

Centrum Spotkań i Aktywności Społecznej

40 - 50 PLN

Centrum położone jest na uroczym „słonecznym wzgórzu” z widokiem na Zalew Wiślany. Ośrodek jest idealnym miejscem na relaks i odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Obiekt zlokalizowany jest 300m od szlaku rowerowego GreenVelo.

warmińsko-mazurskie / braniewski / Frombork

ZOBACZ OBIEKT Villa Varmia

Villa Varmia

40 - 70 PLN

Wynajem pokoi gościnnych z łazienkami, TV, parking na terenie posesji. Obiekt usytuowany w centrum miasta.

warmińsko-mazurskie / braniewski / Frombork

ZOBACZ OBIEKT CAMPING FROMBORK

CAMPING FROMBORK

5 - 30 PLN

Ośrodek campingowy w granicach Fromborka, przy trasie do Braniewa i Kaliningradu.

warmińsko-mazurskie / braniewski / Frombork

ZOBACZ OBIEKT Harcerska Baza Obozowa Hufca Elbląg ZHP

Harcerska Baza Obozowa Hufca Elbląg ZHP

32 - 32 PLN

Główne miejsca noclegowe tworzą namioty "harcerskie": 6-tki, 10-tki, 12-tki.

warmińsko-mazurskie / braniewski / Frombork

ZOBACZ OBIEKT Frombork Siedlisko

Frombork Siedlisko

75 - 125 PLN

Ciche spokojnie miejsce pełne zieleni, śpiew ptaków, zapach łąk Żurawiej góry, w oddali obserwatorium astronomiczne, i wpisujący się w harmonię miejsca apartament czeka na Państwa w naszych skromnych progach.

warmińsko-mazurskie / braniewski / Frombork