Noclegi Czarny Dunajec

Czarny Dunajec, czyli małe jest piękne

Kto powiedział, że tylko duże miejscowości mają coś wartościowego do zaoferowania swoim gościom? W naszym kraju mamy wiele przykładów, które nie potwierdzają tej reguły. Wręcz przeciwnie, coraz częściej także turyści pragną odkrywać nieznane wcześniej atrakcje i korzystają z przyjemności wypoczynku w niewielkich, nie zaludnionych, ale wyjątkowo urokliwych miejscowościach. Jednym z takich właśnie miejsc jest wieś Czarny Dunajec. Jest to miejscowość w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Zaledwie w latach od 1880 do 1934 miejscowość ta posiadała prawa miejskie. Mimo to Czarny Dunajec jest miejscem, do którego warto się udać, aby skorzystać z ukajającej ciszy oraz poprzebywać w niezwykłej atmosferze tego miejsca.

Wyjątkową niezwykłością, na którą można napotkać tylko w okolicach Czarnego Dunajca są torfowiska wysokie. Są to torfowiska typu alpejskiego, które potocznie nazywa się puściznami. W miejscach gdzie one występują zachowują się, niezwykle rzadkie w tym czasie, gatunki roślin, nawet sprzed setek tysięcy lat. W bliskim sąsiedztwie Czarnego Dunajca znajdują się cztery takie puścizny, a należą do nich: Puścizna Wielka, obejmująca obszar ponad 400 hektarów, Puścizna Mała, która ma 100 hektarów, Puścizna Rękowiańska oraz Baligówka, wspólnie zajmujące powierzchnię ponad 200 hektarów. Na terenach tych napotkać można wiele rzadko występujących roślin, między innymi: mech torfowiec, storczyki, wełnianka, żurawiny, borówka bagienna, czy rosiczka. Tam gdzie teren staje się nieco wyższy występuje unikalna odmiana kosówki. Także dla fauny torfowiska wysokie stanowią ostoję, w postaci korytarza łączącego Tatry z Masywem Babiej Góry. Dzięki temu znajdują się tutaj naturalne lęgowiska bocianów czarnych i błotniaków. Przestankują tutaj corocznie także dzikie gęsi. Na stałe torfowiska zamieszkują takie gatunki jak: myszołowy, pszczołojady, sowy pójdźki oraz puszczyki. Przebywają tutaj wilki, jelenie, lisy, dziki i łosie. Torfowiska w Czarnym Dunajcu są więc rajem dla turystów uwielbiających naturalną przyrodę, botanikę oraz zoologię.

Niewiele zabytkowych budowli w Czarnym Dunajcu pozostało w niezmienionym stanie. Miejscowość przeżywała bowiem kilka pożarów, po których za każdym razem mieszkańcy stoczyć musieli walkę o ocalenie wartościowych pozostałości. Jednym z najważniejszych zabytków w Czarnym Dunajcu jest kościół parafialny.

ZOBACZ OBIEKT KRS Borowik

KRS Borowik

Pole namiotowe KRS Borowik znajduje się w malowniczej miejscowości Czarny Dunajec.

małopolskie / nowotarski / Czarny Dunajec

ZOBACZ OBIEKT Agroturystyka u Marysi w Czarnym Dunajcu

Agroturystyka u Marysi w Czarnym Dunajcu

20 - 30 PLN

Czarny Dunajec -to wieś położona na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wiodących z Nowego Targu do Jabłonki z Rabki do Zakopanego.

małopolskie / nowotarski / Czarny Dunajec

ZOBACZ OBIEKT Noclegi w górach U Krysi

Noclegi w górach U Krysi

15 - 25 PLN

Dom wypoczynkowy "U Krysi " leży w malowniczej górskiej miejscowości u stóp Tatr, którą jest Czarny Dunajec.

małopolskie / nowotarski / Czarny Dunajec