ZABYTKI WARSZAWY

II wojna światowa zostawiła po sobie w Warszawie morze gruzów i zniszczeń. Okupant ludność wypędził z miasta, a samą stolicę chciał zetrzeć z map świata. Niemcy sukcesywnie wysadzali całe dzielnice miasta, pastwiąc się szczególnie nad najcenniejszymi zabytkami kultury polskiej. Warszawa jednak szybko odrodziła się ze zniszczeń; do miasta powrócili jej mieszkańcy, stolicę odbudowano błyskawicznie, choć nie zawsze wybrano najrozsądniejsze rozwiązania. Co bardzo ważne to fakt, że pieczołowicie odbudowano zabytki takie jak Starówka, zabudowa Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, Zamek Królewski i wiele innych. Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Wąskie, tajemnicze uliczki, zaciszne zaułki wprost zapraszają na spacer nie tylko warszawiaków, ale i licznie odwiedzających stolicę gości z całego świata. Zamek Królewski to duma całego narodu. Wzniesiony został w końcu XIII w. przez władców Mazowsza na miejscu pierwszego drewnianego grodu obronnego. Na Placu Zamkowym od 1644 r. wznosi się dumnie kolumna Zygmunta III Wazy - jest to najstarszy świecki pomnik w naszym kraju. Starówka swój obecny wygląd zawdzięcza powojennej odbudowie, ale dla podkreślenia jej dawnego wyglądu zachowano tu historyczny układ ulic, przy odbudowie opierano się na zachowanych zdjęciach, planach i rycinach, pieczołowicie wykorzystywano każdy zachowany fragment murów, podłogi czy dekoracji ściennych. Początkowo Starówkę otaczał wał ziemny, ale pod koniec XIV w. na jego miejsce wzniesiono mury obronne z bramami i basztami. Do dziś można oglądać jeszcze ich pozostałości, a szczególną uwagę należy skierować na Barbakan, który od północnej strony zamykał wtedy miasto. Od Zamku przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie w kierunku Wilanowa ciągnie się Trakt Królewski otoczony wspaniałymi obiektami - kościołami, pałacami, pięknymi kamieniczkami, parkami; wszystko to nadaje niepowtarzalny charakter temu miejscu. Po drodze do pałacu królewskiego w Wilanowie warto choć na parę chwil wstąpić do Królewskich Łazienek. To ulubione miejsce warszawiaków i zakochanych. Trakt Królewski ma swój koniec w Wilanowie - siedemnastowiecznej, letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Wspomniane zabytki to tylko naprawdę mały fragment tego, co miasto ma do zaoferowania miłośnikom historii i pięknej architektury.
ZOBACZ OBIEKT EKWOS

EKWOS

75 - 250 PLN

Ośrodek położony jest w miejscowości Grębiszew- 10 km od Mińska Mazowieckiego i 37 km od centrum Warszawy, przy trasie krajowej nr 50.

mazowieckie / miński / Mińsk Mazowiecki

ZOBACZ OBIEKT Dizzy Daisy Hostel Riviera

Dizzy Daisy Hostel Riviera

40 - 150 PLN

Hostel Dizzy Daisy przy ul. Waryńskiego oferuje jedne z najtańszych noclegów w pokojach z łazienkami w centrum Warszawy.

mazowieckie / Warszawa / Warszawa

Wyszukiwarka